Gminny Konkurs Ekologiczny w Charzykowach

DSCF5292 nowe
Dnia 24 maja 2019 roku w Szkole Podstawowej w Charzykowach odbył się po raz XXV Gminny Konkurs Ekologiczny. W tym roku przebiegał on pod hasłem „Chronimy obszary wodno - błotne", które nawiązywało do Światowego Dnia Mokradeł, obchodzonego 2 lutego 2019 roku.

Hasło miało zwrócić uwagę na znaczenie mokradeł w walce ze zmianami klimatu, a także uświadomić, iż tereny podmokłe to olbrzymia różnorodność gatunków roślin i zwierząt. Przed konkursem uczniowie obejrzeli przedstawienie ekologiczne, przygotowane przez kółko wokalne prowadzone przez panią Wioletę Kiedrowicz.

Następnie uczestnicy przeszli do zmagań w części konkursowej: odpowiadali na pytania przygotowane przez Park Narodowy „Bory Tucholskie", Zaborski Park Krajobrazowy, Nadleśnictwo Rytel; wykazywali się znajomością ogólnych informacji o parkach w naszym regionie, a także umiejętnością rozpoznawania gatunków występujących na terenach bagiennych. Ponadto dowodzili, że świetnie znają drzewa leśne.

Zwycięzców wyłoniło jury w składzie: Beata Grabowska – Park Narodowy „Bory Tucholskie", Mariusz Grzempa – Zaborski Park Krajobrazowy, Piotr Chybowski – Nadleśnictwo Rytel. Nad przebiegiem konkursu czuwał Piotr Rynka ze Szkoły Podstawowej w Charzykowach. Współorganizatorami i fundatorami nagród byli:
• Park Narodowy „Bory Tucholskie",
• Zaborski Park Krajobrazowy,
• Gminny Zespół Oświaty w Chojnicach,
• Nadleśnictwo Rytel,
• Liga Ochrony Przyrody – oddział powiatowy Chojnice.

W zmaganiach konkursowych brało udział 5 drużyn ze szkół gminy Chojnice. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej w Charzykowach, drugie drużyna ze Szkoły Podstawowej w Silnie, trzecie zespół ze Szkoły Podstawowej w Kłodawie.
Dziękujemy wszystkim współorganizatorom za pomoc w organizacji konkursu, a uczestnikom za aktywny udział.

Opracował: Piotr Rynka SP Charzykowy

DSCF5296 nowe DSCF5299 nowe DSCF5320 nowe