Konferencja terenowa do Arboretum w Luzinie

IMG 5274 nowe
W dniu 11 czerwca 2018 r. w ramach zajęć z ekologii i ochrony środowiska Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w celach edukacyjno – rekreacyjnych odbył się autokarowy wyjazd do Arboretum przy Nadleśnictwie Strzebielino z siedzibą w Luzinie. Organizatorami zajęć wyjazdowych były panie Wiktoria Rocławska i Jolanta Czeczótka.

Po przyjeździe do Luzina w pierwszej kolejności zwiedziliśmy Muzeum Regionalne, którego twórcą i kustoszem jest pan Feliks Loszek Sikora – nauczyciel geografii, poeta, publicysta, pisarz działacz kaszubski. Zbiory muzealne gromadzone przez pana Feliksa Sikorę pochodzą przede wszystkim z darów mieszkańców. Misją tego Regionalnego Muzeum jest ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego Ziemi Kaszubskiej. Na zakończenie tego bardzo ciekawego spotkania nastąpiła wymiana pamiątkowych książek.

Potem pojechaliśmy do Arboretum, gdzie na nas czekała już pani mgr inż. Lilianna Koszutowska – specjalista ds. ochrony przyrody i edukacji. Niewielki ogród dendrologiczny o obszarze 1,23 ha powstał w roku 1998, obecnie już dwukrotnie uległ powiększeniu. Rośnie tam ponad 140 gatunków i odmian drzew i krzewów krajowych i egzotycznych. Jest dobrze zagospodarowany turystycznie, spełnia przede wszystkim funkcję rekreacyjną dla mieszkańców Luzina i okolic. Jest on również bardzo bogatą skarbnicą informacji o przyrodzie.

Pani Lilianna Koszutowska oprowadziła nas po całym Arboretum i w bardzo interesujący sposób zapoznała nas z wieloma ciekawymi okazami np. miłorzębem chińskim, metasekwoją, tulipanowcem amerykańskim. Jako ciekawostkę pokazała nam trzy niezwykłe drzewa – Dąb Papieski posadzony w 2006 r., wyhodowany z pobłogosławionych przez papieża Jana Pawła II żołędzi oraz sosnę zwyczajną i świerk pospolity wyhodowany z nasion poświęconych przez papieża Benedykta XVI. Po zwiedzeniu całego ogrodu czekało na nas już rozpalone ognisko i przysmaki przygotowane przez nasze koleżanki – chlebek ze smalcem, ogórki małosolne, kiełbaski i pyszne ciasto drożdżowe oraz kawa wcześniej zaparzona przez panią Zofię Botulińską ze Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich „Pro Bono", jedną inicjatorek tego spotkania.

Po wielkiej uczcie przystąpiliśmy do kolejnego punktu programu – „Konkursy". Chętnych do udziału zgłosiło się wielu a na zwycięzców czekało mnóstwo nagród, w tym cały karton gadżetów ofiarowanych nam przez Nadleśnictwo Strzebielino. Tematyka konkursów obejmowała zagadnienia „Las i jego mieszkańcy". Trzeba było wykazać się dużą znajomością ogólnej wiedzy leśnej, rozpoznawać różne liście i owoce drzew leśnych oraz ptaki o także odgadnąć hasło. W konkursie wzięły udział trzy trzyosobowe drużyny. Po sprawdzeniu prac konkursowych nastąpiła rozdanie nagród i dyplomów. Na zakończenie odbył się jeszcze błyskawiczny konkurs pod nazwą „Gadżet za wiedzę" na temat mieszkańców lasu – płazów, gadów, ptaków i ssaków.

W ramach podziękowania za współpracę i zaangażowanie wręczyliśmy również podziękowania i pamiątki paniom Liliannie Koszutowskiej i Zofii Botulińskiej.

Jolanta Czeczótka

Wiktoria Rocławska

IMG 5254 nowe IMG 5264 nowe IMG 5274 nowe IMG 5250 nowe IMG 5282 nowe IMG 5288 nowe IMG 5293 nowe IMG 5294 nowe IMG 5309 nowe IMG 5310 nowe IMG 5314 nowe IMG 5318 nowe IMG 5322 nowe IMG 5326 nowe