Marsz na orientację "Kierunek Bioróżnorodność", 2015 - relacja

DSC00073
18 lipca 2015 r. w gdańskiej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego odbył się Marsz na orientację „Kierunek Bioróżnorodność". Impreza terenowa zorganizowana została przez Ligę Ochrony Przyrody Okręg w Gdańsku w ramach zadania „Bioróżnorodność Skarbem Gdańska" - cykl zajęć praktycznych.

Uczestnicy marszu w jedno bądź dwuosobowych drużynach stawiali się na miejscu rozpoczęcia marszu punktualnie od godziny 9:00. Przy rejestracji każdy uczestnik otrzymał pakiet w skład którego weszły: mapa z oznaczoną trasą, instrukcje dla poszczególnych etapów trasy, karty do wykonania zadań, identyfikator oraz prowiant.
O godzinie 10:00 koordynator imprezy przywitał wszystkich uczestników oraz oficjalnie ogłosił rozpoczęcie marszu.

Trasa marszu złożona była z trzech etapów. W każdym z nich, na uczestników czekały różnorodne zagadki przyrodnicze:
• W pierwszym etapie uczestnicy musieli pokonać dystans od punktu startu do punktu I trasą wyznaczoną na mapie oraz wykonać krótki test, w którym trzeba było określić, czy podany gatunek zwierzęcia lub rośliny jest gatunkiem rodzimym, czy inwazyjnym.
• W drugim etapie uczestniczy musieli pokonać dystans od punktu I do II trasą wyznaczoną na mapie oraz nazwać oznakowane na trasie drzewa.
• W trzecim etapie zadaniem uczestników było pokonanie dystansu od punktu II do mety, trasą wyznaczoną na mapie oraz odpowiedzenie na pytania dotyczące Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, jak i pytania dotyczące ogólnej wiedzy przyrodniczej.

Ważne było aby podążać ściśle wyznaczoną na mapie trasą oraz nie przeoczyć żadnych z oznaczonych elementów i zagadek.

Poniżej przedstawiamy pytania i prawidłowe odpowiedzi z każdego etapu:

ETAP I - rodzime czy inwazyjne? - odpowiedzi
ETAP II - czy rozpoznasz? - odpowiedzi
ETAP III - zagadkowy las - pytania, odpowiedzi

O miejscach zajętych przez uczestników decydowała poprawność udzielonych odpowiedzi oraz czas. Za każde zadanie można było zdobyć po 5 punktów. Natomiast za czas można było uzyskać od 0 do 10 punktów, w zależności od kolejności dotarcia do mety:

Etapy Etap I Etap II Etap III Czas
Max punkty 5 5 5 10

 

Kolejność na mecie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Punkty za czas 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

 

Poniżej 10 miejsca w kolejności na mecie przyznawane było 0 punktów. W przypadku remisu w punktacji o zajętym miejscu decydowała suma punktów za Etapy.

Po dotarciu uczestników do mety odbyło się podsumowanie imprezy oraz wręczanie dyplomów i nagród, w skład których wchodziły lornetki, kubki termiczne, plecaki, książki, czasopismo Przyroda Polska oraz upominki przekazane przez Trójmiejski Park Krajobrazowy.

Wszyscy uczestnicy Marszu na orientację wykazali się dużą wiedzą przyrodniczą oraz bardzo dobrym zmysłem orientacji. Niemniej jednak najlepsze okazały się trzy drużyny:

1 miejsce, 21pkt – zespół nr 15: Małgorzata Pyrzowska oraz Michał Pyrzowski
2 miejsce, 20 pkt – zespół nr 9: Katarzyna Ściborska, Marta Ściborska
3 miejsce, 19 pkt – zespół nr 3: Anna de Rosier, Marek de Rosier

 

Raz jeszcze gratulujemy zwyciężcom jak i wszystkim uczestnikom marszu!

 W tym miejscu pragniemy równiez złożyć serdecznie podziękowania dla pracowników Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego za przekazane upominki dla uczestników marszu oraz cenne wskazówki metytoryczne i organizacyjne!

Dziękujem także bardzo serdecznie wolontariuszom i członkom naszego stowarzyszenia za angażowanym w organizację marszu, bez pomocy których impreza nie odnioslaby takiego sukcesu!

 

Pobierz:

REGULAMIN: [kliknij tutaj]

Plakat [kliknij tutaj]

 

Galeria:

DSC00059 DSC00060 DSC00063 DSC00053 DSC00065 DSC00068 DSC00070 DSC00071 DSC00072 DSC00099 DSC00101 DSC00110 DSC00111 fot. K. Kozyra 2 fot. K. Kozyra 3 fot. K. Kozyra 4

 

stopka

 

facebook like logo 1 

 

logo glowne

 

Znaczek na rok
szkolny 2019/2020:

 znaczeklop

  

znak natury male

 

 

rodo-content-marketing-b2b