Relacja z XVIII Gminnego Konkursu Ekologicznego 2012

praca_konkursowa_sp_charzykowy
W ramach Światowego Dnia Ziemi 19 kwietnia 2012 roku w SP Charzykowy po raz XVIII odbył się Gminny Konkurs Ekologiczny.

Co roku przebiega on pod innym hasłem, a tegoroczne brzmiało : KRAJOBRAZY POMORZA. POZNAJ PIĘKNO KRAJOBRAZU ZIEMI ZABORSKIEJ. Hasło to nawiązuje do obchodzonego decyzją sejmiku wojewódzkiego w naszym województwie w 2012 roku - „ roku krajobrazu". Wraz z ze współorganizatorami konkursu i fundatorami nagród , którymi byli:

• Zaborski Park Krajobrazowy
• Park Narodowy „Bory Tucholskie"
• Gminny Zespół Oświaty w Chojnicach
• Nadleśnictwo Rytel
• Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce
• Liga Ochrony Przyrody - oddział powiatowy Chojnice
• Fundacja Ekologiczna Ziemi Chojnickiej i Zaborskiej

ustalono, że tegoroczny konkurs będzie właśnie związany z promowaniem i ochroną przed zniszczeniem krajobrazu naszej okolicy. Uczniowie na początku konkursu obejrzeli przedstawienie ekologiczne wykonane przez uczniów klasy IV SP Charzykowy, a przygotowane pod kierunkiem Lucyny Najdowskiej - nauczycielki języka polskiego w SP Charzykowy. Mówiło ono o pięknie krajobrazu naszej okolicy i możliwościach jego ochrony. Następnie odpowiadali na pytania przygotowane przez Zaborski Park Krajobrazowy dotyczyły one m.in. rzeźby terenu Zaborskiego Parku Krajobrazowego oraz rozpoznawali gatunki ptaków występujące na naszym terenie. Następnie rozwiązali test wiedzy dotyczący Parku Narodowego Bory Tucholskie oraz rozpoznawali 16 gatunków drzew i krzewów występujących w naszej okolicy i odpowiadali na zadania dotyczące pracy leśnika.

W konkursie udział wzięli uczniowie klas IV-VI ze szkół gminy Chojnice (Pawłowo, Kłodawa, Lichnowy, Nowa Cerkiew, Charzykowy, Ostrowite i Swornegacie). Główne cele zmagań konkursowych to: Propagowanie wiedzy przyrodniczej, kształtowanie właściwych postaw wobec środowiska naturalnego, dostrzeganie zależności między człowiekiem, a otaczającą go naturą, rozwijanie zainteresowań przyrodniczych oraz wskazanie skutecznych sposobów ochrony przyrody. Uczniowie także musieli wykazać się znajomością drzew leśnych oraz znać zasady pracy leśnika. Na konkurs uczniowie przywieźli przygotowany w macierzystych szkołach plakat pt. "Zachęć koleżanki i kolegów do poznania piękna krajobrazu przyrody w Nadleśnictwie Rytel" i zaprezentowali jego treść w formie 5 minutowej prezentacji. Praca uczniów była oceniana przez jury konkursu w którym zasiadali przedstawiciele współorganizatorów konkursu (Grażyna Jaszewska - ZPK , Agnieszka Turowska - PN „Bory Tucholskie", Marek Pałaszyński - Nadleśnictwo Rytel, wiceprezes LOP Chojnice , Sławomira Brunka - prezes oddziału powiatowego LOP Chojnice).

Dekoracja na konkurs została przygotowana we współpracy z ZPK, a także przez uczniów ze szkolnego koła LOP.

Nad całością konkursu czuwał Piotr Rynka - nauczyciel przyrody w SP Charzykowy i skarbnik LOP Chojnice.

Serdecznie dziękujemy wszystkim współorganizatorom i sponsorom naszego konkursu za przekazaną pomoc. Cieszymy się, że możemy polegać na osobach które rozumieją, że kształtowanie świadomości ekologicznej stanowi bardzo istotny element edukacji społeczeństwa, która z czasem przynosi wymierne korzyści wpływające na rozwój naszego regionu i polepszenie warunków życia jego mieszkańców.

Piotr Rynka

Zdjęcia z wydarzenia - kliknij tutaj

Wyniki:

I miejsce SP Nowa Cerkiew. Opiekun Elżbieta Pałaszyńska. Skład drużyny: Joanna Witoszka, Natalia Bielasz, Dominika Sajnaj.

II miejsce SP Ostrowite. Opiekun Maria Ziemińska. Skład drużyny: Robert Bąk, Paulina Bińczyk, Hubert Ruhnke

III miejsce SP Kłodawa. Opiekun Justyna Krawczykiewicz. Drużyna w składzie: Alicja Kiedrowska, Agnieszka Lepak, Katarzyna Zdebska.