Spotkanie członków LOP w Chojnicach - luty 2013

z_ch_l_2013
Dnia 6 lutego odbyło się zebranie z Opiekunami SK i członkami Oddzaiału Powiatowego LOP w Chojnicach

Porządek obrad:
• Powitanie zebranych przez Panią Prezes Sławomirę Brunka
• Omówienie wydarzeń bieżących
• Prezentacja Pani Marii Chybowskiej z Parku Narodowego "Bory Tucholskie" na temat „Czy jesteś dobrym sąsiadem? Ptaki w budynkach - zagrożenia i ochrona"
• Dyskusja

Pani Prezes powitała zebranych, przedstawiła porządek obrad i omówiła bieżące wydarzenia.
Rozstrzygnięcie konkursu „Mój Las": W roku szkolnym 2012/2013 w woj. pomorskim powołana została komisja konkursowa, która oceniła nadesłane prace i przyznała symboliczne nagrody oraz przekazała do eliminacji centralnych najlepsze z nadesłanych prac. Komisja konkursowa po dokładnej ocenie wszystkich nadesłanych prac zakwalifikowała do II etapu konkursu na szczeblu centralnym prace z naszego powiatu, które zajęły I miejsce w poszczególnych kategoriach oraz nagrodziła prace następujących uczniów
Kategoria I
CZY MOGĘ POWIEDZIEĆ O SOBIE - JESTEM PRZYJACIELEM LASU
I miejsce: praca Dominiki Cesarz i Natalii Grzegorek
z Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Czersku
Wyróżnienie: praca Kacpra Narlocha i Daniela Repińskiego
z Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Czersku

Trwa III edycja Konkursu Ekologicznego „LOP kontra elektrośmieci" organizowanego przez Ligę Ochrony Przyrody wspólnie z firmą recyklingową Serwisownia Sp. z o.o. Bezpośrednio po zakończeniu III Edycji rusza IV edycja (01.02.2013-31.05.2013r) do udziału w której serdecznie zapraszamy szkoły naszego regionu.

Pani Prezes poinformowała o planowanych na marzec/kwiecień wyborach nowego zarządu LOP Chojnice,. Kończy się pięcioletnia kadencja i zgodnie z wytycznymi z Gdańska należy przeprowadzić takie wybory. Poinformowała również zebranych o trwającej weryfikacji dorosłych członków LOP i nowych legitymacjach dla osób dorosłych , które niebawem otrzymamy.

Pan Piotr Rynka poinformował zebranych o konieczności zrealizowania punktów zebranych przez szkoły w programie Reba do dnia 28 lutego, ponieważ w przeciwnym przypadku punkty przepadną i nie można będzie ich wymienić na nagrody.

Następnym punktem była prezentacja Pani Marii Chybowskiej, podczas której zostały omówione gatunki ptaków występujące w sąsiedztwie osiedli ludzkich, metody i formy ochrony ich siedlisk. W sposób ciekawy i przystępny omówiono zagrożenia dla ptaków związane z termomodernizacją budynków. Omówiono przyjazne dla ptaków formy docieplania budynków. Słuchaczom zostały przedstawione ciekawe pomysły ochrony ptasich siedlisk, m.in. poprzez budowę sztucznych platform, gdzie mogą zakładać gniazda i wychowywać pisklęta. Podano konkretne przykłady dobrej współpracy z lokalnymi instytucjami np. ze Spółdzielnią Mieszkaniowa w Chojnicach.
Po prezentacji odbyła się dyskusja o konieczności ochrony gatunków zagrożonych w naszym mieście m.in. jeżyków, które tracą swoje siedliska w wyniku docieplania budynków. Omówiono i przedyskutowano inne metody i formy pomocy ptakom, które możemy propagować w codziennej praktyce szkolnej. Pani Maria Chybowska poinformowała zebranych o możliwości prelekcji na ten temat także w szkołach, aby uczulić młode pokolenia na te problemy.

Nauczyciele, którzy uczestniczyli w zebraniu otrzymali pomoce naukowe dla szkół w formie plansz dydaktycznych i kalendarzy LOP-u.

Na tym zakończono zebranie . Pani Prezes podziękowała za przybycie i zaprosiła na następne spotkanie.

Protokolant
Piotr Rynka