Owady Gdyni - konkurs wiedzy 2012/2013

Konkurs realizowany w ramach Projektu Ekologicznego OM LOP w Gdyni

Owady to najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana gromada typu stawonogi. W Polsce żyje około 28-34 tys. gatunków owadów. Do najliczniej reprezentowanych rzędów owadów w Polsce należą: motyle, chrząszcze, błonkówki i muchówki. Zachęcamy uczniów wszystkich typów szkół do wędrówki po fascynującym świecie tych ciekawych zwierząt poprzez wykorzystanie różnych źródeł informacji i udział w konkursie.

1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów wszystkich typów szkół w Gdyni (szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne). Konkurs przebiega w dwóch kategoriach wiekowych:
- dla szkół podstawowych
- dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

2. Organizatorem konkursu jest:
Gimnazjum nr 3 w Gdyni, Kolegium Miejskie CKU w Gdyni oraz Oddział Miejski LOP w Gdyni.

3. Cele konkursu:
- poznanie różnorodności gatunkowej owadów występujących w naszym mieście;
- poznanie budowy oraz funkcji życiowych owadów;
- rozwijanie umiejętności obserwacji elementów przyrodniczych najbliższego środowiska,
- zainteresowanie młodzieży problematyką ekologiczną;
- rozwijanie w uczniach poczucia odpowiedzialności za ochronę bioróżnorodności w lokalnym środowisku.

4. Zadania konkursu - konkurs wiedzy ekologicznej dotyczący owadów występujących na terenie Gdyni.

5. Zadania oceniać będzie jury złożone z przedstawicieli O.M. LOP w Gdyni.

6. Termin i miejsce konkursu:
· w kategorii szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych konkurs odbędzie się 9 kwietnia 2012r. (wtorek) o godz. 13.30 w Kolegium Miejskim CKU ul. Raduńska 24 w Gdyni.

7. Założenia organizacyjne - w zgłoszeniu należy podać dane: nazwa i adres szkoły, kategoria wiekowa, liczba uczestników (maksymalnie po 3 z każdego poziomu nauczania).
Uczestnicy konkursu zostaną powiadomieni przez organizatorów o wynikach konkursu i dokładnym terminie wręczania dyplomów i nagród.

8. Podsumowanie konkursu i wręczenie dyplomów i nagród laureatom odbędzie się w czerwcu podczas Międzyszkolnej Konferencji Przyrodniczej LOP z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska.

9. Potwierdzenie udziału w konkursie należy przesłać do 5.04. 2013 r. na mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

10. Opiekunowie konkursu:
Elżbieta Skowrońska, Małgorzata Medycka, Aleksandra Grządziel

Zakres wiadomości:
1. Budowa morfologiczna i anatomiczna oraz czynności życiowe owadów.
2. Owady społeczne.
3. Znaczenie owadów.

Literatura - szkoła podstawowa
· Podręczniki do przyrody dopuszczone do użytku szkolnego