Relacja z VIII Kartuskiego Targu Produktów Ekologicznych 2013

plony

21 września 2013 r. w Kartuzach (ul. Rynek) pod Patronatem Mirosławy Lehman Burmistrz Kartuz odbył się festyn rodzinny promujący rolnictwo ekologiczne.

Goście Targu mogli zakupić zdrową, pełnowartościową żywność ekologiczną pochodzącą z certyfikowanych gospodarstw Powiatu Kartuskiego, porozmawiać z rolnikami, którzy praktykują ten typ rolnictwa. Wystawcy przedstawiali metody produkcji ekologicznej oraz zalety jej wytworów. Uczestnicy mogli także pogłaskać cielaka, czy z bliska zobaczyć jak wygląda nowoczesny ciągnik. Podczas wywiadów z rolnikami, organizatorami i partnerami Targu poruszane były zagadnienia związane z zaletami tego typu gospodarowania (dla zdrowia i środowiska przyrodniczego), metodami produkcji ekologicznej, czy z problemami, z którymi borykają się rolnicy i przetwórcy ekologiczni.

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich proponowały pyszne ciasta, chleb ze smalcem i wiele innych smakołyków, a do tego zaprezentowały bogaty repertuar artystyczny.

Jury konkursowe składające się z przedstawicieli organizatorów i partnerów Targu rostrzygnęło konkurs na Najlepsze Stoisko Wystawiennicze (producentów ekologicznych) o Nagrodę Mirosławy Lehman Burmistrz Kartuz. Zwyciężyli Państwo Teresa i Andrzej Konkol. Dodatkowo Pani Burmistrz przyznała nagrodę dla Koła Gospodyń Wiejskich Kosowo za najlepsze stoisko KGW. Pracownicy PODR przeprowadzili konkurs "Ekologia w pigułce" dla uczestników Targu. Spośród wszystkich osób, które odpowiedziały prawidłowo na 3 pytania dotyczące rolnictwa ekologicznego wylosowano trzech laureatów. Nagrody, zwycięzcom konkursów, wręczyli: Mirosława Lehman Burmistrz Kartuz, Elżbieta Szyler Członek Zarządu Okręgu LOP w Gdańsku, Aleksander Mach Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Leszek Przewoski Radny Gminy Kartuzy, Dariusz Las Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i NGO UM w Kartuzach.

Zainteresowani korzystali z wiedzy działaczy Ligi Ochrony Przyrody Okręgu w Gdańsku oraz pracowników Pomorskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego, Agencji Rynku Rolnego i Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

Dodatkową atrakcją Targu były stoiska edukacyjne:
- gry planszowe poruszające tematykę odnawialnych źródeł energii, sieci NATURA 2000, segregacji odpadów (Sylwia Kolmetz, Barbara Dolny, Wojciech Tysler - Liga Ochrony Przyrody),
- różnorodność świata owadów i gadów, ochrona bioróżnorodności (Anna Borowicz - Liga Ochrony Przyrody),
- wykorzystanie surowców naturalnych - garncarstwo (Paweł Sela - twórca ludowy),
- malarstwo dla dzieci (Bożena Kupper - animator kultury),
-  mieszkańcy lasu, co jak długo się rozkłada? (Kaszubski Park Krajobrazowy).

Fotorelacja z wydarzenia - kliknij tutaj

Więcej informacji o rolnictwie ekologicznym - kliknij tutaj

Przykładowe gospodarstwa ekologiczne w Powiecie Kartuskim - kliknij tutaj

Plakat promujący Targ - kliknij tutaj