Przykładowe gospodarstwa ekologiczne w powiecie kartuskim

zdjcie 051

Są tak blisko nas! W artykule znajdą Państwo krótkie opisy przykładowych certyfikowanych gospodarstw.

Gospodarstwo Ekologiczne Marka Sieberta (Żukowo)

"Specjalnościa naszego gospodarstwa są jajka. Ich sprzedażą zajmujemy się od 9 lat. Ponadta można u nas zakupić kury rosołowe, kurczaki, gęsi, czy kaczki. Nasi klijenci oprócz zakupów mogą liczyć na naszym ranczu na chwilę relaksu, czyli przejażdżkę konno lub łowienie ryb. Nasze gospodarstwo jest wielopokoleniowe, więc ważna jest dla nas jest tradycja oraz dobra jakość produktu."

Marek Siebert

Gospodarstwo Ekologiczne Teresa i Andrzej Konkol (Kosy)

"Gospodarstwo nasze o powierzchni 7,24 ha prowadzimy metodą ekologiczną już od 1991 r. Po raz pierwszy certyfikat otrzymaliśmy w 1993 r. Płody rolne wyprodukowane w gospodarstwie, takie jak siano, sianokiszonka i zboże zużywane sa na własne potrzeby w hodowli zwierząt. Na sprzedaz przeznaczone jest mleko, warzywa, w tym ziemniaki. Produkty te sprzedajemy na lokalnym rynku oraz częściowo wykorzystujemy u siebie w gospodarstwie. Od 1994 r. gospodarstwo należy do Stowarzyszenia ECEAT (Europejskie Centrum Ekologicznego Rolnictwa i Turystyki) i od tego czasu odwiedzane jest przez turystów zagranicznych, prawie z całej Europy."

Andrzej Konkol

Gospodarstwo Ekologiczne Marek i Alicja Szutenberg

"Gospodarstwo o powierzchni 10,75 ha - produkcja roślinna (warzywa, ziemniaki, zboża, trawy) i zwierzęca (krowy mleczne, opasy, gęsi, kaczki, indyki, kury nioski i brojlery). Towar sprzedajemy do sklepów ekologicznych, szkół, przedszkoli i klijentów indywidualnych."

Marek Szutenberg

Gospodarstwo ekologiczne Michała Kordy (Kaplica)

"Moje gospodarstwo w całości znajduje sie w Kaplicy. Z dzierżawą powierzchnia wynosi 24,5 ha. Wraz z żoną hodujemy bydło mięsne oraz prowadzimy hów kur niosek, gdzie jajka sprzedajemy do trójmiejskich ekologicznych sklepów. Aktualnie nasze stado bydła wynosi 22 sztuki, a kur niosek 200 sztuk. Na terenie naszego gospodarstwa prowadzimy również uprawę ważywniczą, tzn. produkujemy ziemniaki z przeznaczeniem na sprzedaż na areale 0,5 ha."

Michał Korda

Więcej informacji o rolnictwie ekologicznym - kliknij tutaj