Sprawozdanie z realizacji zadania "Odpady - nasz wspólny problem", dofinansowanego przez Wojewodzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Uczestnikami projektu byli: mieszkańcy powiatu kościerskiego, przedszkolaki oraz uczniowie różnych poziomow nauczania.

W ramach zadania zorganizowano i przeprowadzono:

ü      Akcję Sprzątanie Świata 2010, w której uczestniczyły prawie wszystkie szkoły powiatu kościerskiego – podstawowe, gimnazjalne, ponadgimnazjalne oraz bardzo liczna reprezentacja nauczycieli, dyrektorów szkół i opiekunów SK LOP, ok. 5000 uczestników. Zostali oni wyposażenie w rękawice ochronne i otrzymali worki do zbierania śmieci. Na podstawie porozumień gmin powiatu kościerskiego  z LOP, wywóz nieczystości odbył się na ich koszt.. Akcji porządkowej towarzyszyły działania edukacyjne. Przeprowadzono inwentaryzację dzikich wysypisk śmieci. Wszystkim pracom porządkowym towarzyszyły działania edukacyjne dotyczące selektywnej zbiorki odpadów i recyklingu. Aktywne uczestnictwo w akcji porządkowej to szansa na zachowanie walorów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych Kaszub oraz zapobieganie degradacji tych cennych przyrodniczo terenów.

ü      Cykl warsztatów i szkoleń dla nauczycieli , opiekunów i Szkolnych Kół LOP działających przy szkołach kościerskich, mieszkańców Kościerzyny, Uniwersytetu Trzeciego Wieku i organizacji pozarządowych na temat gospodarki odpadami. W trakcie szkoleń omówiono wybrane przepisy prawa między innymi ustawę o utrzymaniu porządku i czystości na terenie gmin, promowano segregację odpadów i recykling, wielokrotne wykorzystywanie opakowań, kompostowanie oraz zwracano uwagę na szkodliwość spalania plastików . Przeprowadzano konkursy dot. minimalizacji  ilości odpadów. W ramach projektu zlecono również wykonanie toreb bawełnianych, które rozdawano uczestnikom  projektu.