Pierwszy Dzień Wiosny w Kościerzynie

dzie_wiosny_20126
Relacja z uroczystych obchodów 1 Dnia Wiosny
pod hasłem " Jak przyroda budzi się do życia"
WIOSNA to niecierpliwie wyczekiwana pora roku, można zaobserwować wielkie ożywienie w świecie przyrody, słońce przyświeca coraz mocniej, świat zwierzęcy budzi się gromadnie do życia, przylatują ptaki, pojawiają się wiosenne kwiaty, a w Strzelnicy wszędzie słychać donośne "werble" kujących w suche konary drzew dzięciołów.

Organizatorzy:
Zarząd Powiatowy Ligi Ochrony Przyrody w Kościerzynie,
Centrum Kultury i Sportu - Centrum Kultury Kaszubskiej w Strzelnicy,
Miasto Kościerzyna.

W dniu 21 marca na terenie Strzelnicy zorganizowano warsztaty o charakterze ekologiczno - edukacyjnym pt. „Powitanie wiosny - jak przyroda budzi się do życia", które są imprezą promującą aktywne formy edukacji ekologicznej i wpisały się już na stałe do kalendarza imprez ekologicznych organizowanych przez Ligię Ochrony Przyrody.

Głównym celem spotkania było: przypomnienie tradycji i zwyczajów związanych z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny, poznanie zwiastunów wiosny, popularyzacja walorów przyrodniczych, kulturowych, krajobrazowych, regionalnych i historycznych Strzelnicy, rozszerzenie możliwości edukacyjnych w ramach ścieżki ekologicznej dla różnych grup kształcenia, m. in. formy ochrony przyrody ze szczególnym zwróceniem uwagi na REZERWAT PRZYRODY STRZELNICA. Zastępca burmistrza Kazimierz Stoltmann wraz z dyrektorem CKiS Janem Dittrichem wrzucili do ogniska kukłę Marzanny, żeby zła zima odeszła w niepamięć. Wszyscy uczestnicy imprezy mogli skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Bardzo ciekawe zajęcia przeprowadziła Pani Monika Rekowska promując Kaszubski Park Krajobrazowy i Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Szymbarku i hydrobiolog pani dr M. Łukaszewicz- Gniotyńska, która przeprowadziła badanie wód z jeziora Gałęźnego, Kaplicznego i rzeki Bibrowa. Ważnym doświadczeniem dla młodzieży były zajęcia z leśnikami z Nadleśnictwa Kościerzyna (5 leśników) i Lipusza (5 leśników), którzy przygotowali bogatą ofertę: różnego rodzaju konkursy z wiedzy, zręcznościowe, koło, fortuny itp. Uczestnicy imprezy Powitania Wiosny mieli okazję brać czynny udział w różnych warsztatach: "Przez glinę do poznania Kaszub", które przeprowadził B. Wielowiejski i Linette - własnoręcznie ulepienie różnych przedmiotów (dzbanki, anioły, rybki, dzwoneczki itp.), panie Katarzyna Kamińska i Sylwia Kalmetz z Ligi Ochrony Przyrody w Gdańsku zaprezentowały rodzaje skał i minerałów - właściwości gleby oraz przedstawiły prezentację multimedialną o owadach, na kolejnych stanowiskach można było poznać tajniki wyplatania koszyków z gazet, malowania na szkle itp., wykorzystanie makulatury - papier czerpany, własnoręczne wykonanie wiosennych kwiatów z bibuły, malowanie różnych zwiastunów wiosny, mielenie zboża. Na wszystkich uczestników imprezy czekały drożdzówki, bułki, ciepła herbata i spotkanie przy wspólnym ognisku gdzie pieczono kiełbaskę. Młodzież dowiedziała się również jakie czynniki i w jakim natężeniu powodują określone stany zanieczyszczenia powietrza - praca w terenie ze skalą porostową (porosty jako biowskaźniki zanieczyszczenia powietrza). Podczas spotkania zwrócono uwagę na wypalanie traw i zarośli, które jest jednym z brutalnych sposobów niszczenia zieleni, niszczeniu ulega warstwa próchniczna, a wraz z nią przebogaty świat mikroorganizmów warunkujących życie roslin. Święto powitania wiosny w tak urokliwym miejscu, jakim jest Strzelnica, z pewnością przyczyni się do poznania tradycji i zwyczajów kaszubskich, wartości przyrodniczych, kulturowych, regionalnych i historycznych najpiękniejszego miejsca Kościerzyny. Mamy nadzieję, że ten dzień co roku będzie obchodzony w podobnej atmosferze.

Sponsorzy: W F O Ś i G W w Gdańsku, Nadleśnictwa Kościerzyna i Lipusz, pieczywo: Stefan i Aniela Kiedrowscy, Państwo Kiedrowscy - Spółka Akcyjna, Jerzy Pepliński, kiełbasa na ognisko: Zakłady Mięsne J..i P .Tocha, Skiba, Kier, Garska, Lis, Wnuk - Lipińscy Konarzyny, A. i S. Kiedrowscy, słodycze- Zdzisław Bonkowski.

Panie ze Stowarzyszenia Kaszubska Nadzieja pomogły w obsłudze wydarzenia (parzenie herbaty, wydawanie kiełbasy, bułek, drożdzówek, itp.).


Galeria zdjęć: kliknij tutaj

Dzień Wiosny został zrealizowany w ramach zadania "Z dziedzictwem przyrodniczym za pan brat. Kontynuacja aktywnej edukacji ekologicznej i informacji dotyczącej ochrony przyrody" dofinansowanego przez WFOŚiGW

dofinansowano_przez_wfos


Relacje dostępne również na stronach:

 

facebook like logo 1 

 

logo glowne

 

Znaczek na rok
szkolny 2019/2020:

 znaczeklop

  

znak natury male

 

 

rodo-content-marketing-b2b