Przyrodnicy na środkowej części polskiego wybrzeża Bałtyku

p1220887

W sobotę, 16 czerwca 2012 r. 40-osobowa grupa nauczycieli biologii i leśników z powiatu kościerskiego uczestniczyła w wyjazdowej konferencji krajoznawczo-szkoleniowej.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia.

Konferencję zorganizowała Teresa Preis, prezes Zarządu Powiatowego Ligi Ochrony Przyrody w Kościerzynie dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Celem wyjazdu było poznanie walorów przyrodniczych Wybrzeża Środkowego oraz okolic Koszalina i Kołobrzegu. Nasza trasa biegła przez Chojnice, Biały Bór, Bobolice, Koszalin. Podziwialiśmy wkomponowanie ścieżek rowerowych i szlaków turystycznych w krajobraz, między przepięknie położonymi jeziorami. Za Koszalinem przemierzyliśmy szlak nadmorskich uzdrowisk, poczynając od Mielna i Jeziora Jamno, które od morza oddziela jedynie wąska piaszczysta mierzeja. Mimo stosunkowo niedużej bioróżnorodności jest ona niezwykle wartościowym przyrodniczo miejscem. Następnie zatrzymaliśmy się w Chłopach. Jest to jedyna w Polsce wieś rybacka wpisana do rejestru zabytków. Podziwialiśmy niepowtarzalny nadmorski krajobraz oraz gatunki bytujące w tym środowisku, w różnych strefach pasa nadmorskiego.


Kontynuowaliśmy poznawanie wybrzeża i przez Sarbinowo, Gąski dotarliśmy do Kołobrzegu, gdzie mogliśmy obserwować kutry rybackie, zabytkowe żaglowce oraz organizmy towarzyszące człowiekowi w tym zmienionym środowisku. Można tutaj wspomnieć o mewach, które na tyle oswoiły się do obcowania z ludźmi, że jadły z ręki i były wdzięcznym obiektem do fotografowania na molo (najdłuższej w Polsce konstrukcji żelbetonowej). Z wieży latarni morskiej (wysokość 26 m.) można było zobaczyć w szerszej perspektywie środowisko, które wcześniej oglądaliśmy z bliska. Natomiast w muzeum minerałów, zapoznaliśmy się ze strukturą minerałów różnego pochodzenia, która niesie w sobie historię, zapis procesów geologicznych. Alejami parku uzdrowiskowego udaliśmy się na Starówkę. Park urzekł nas zmyślnym wkomponowaniem przyrody w obszar miasta, licznymi fontannami o oryginalnych kształtach, pomnikami przyrody np. platanami i dębami. Poza aspektami przyrodniczymi mieliśmy okazję poznać ciekawą historią miasta. Zwiedziliśmy monumentalną Bazylikę NMP z gotyckimi stallami i ogromnym, 7-ramiennym świecznikiem, ważącym 900 kg oraz Ratusz kołobrzeski, który przypomina twierdze obronną (taką funkcję pełnił przez wieki).

Kolejnym etapem wyprawy były ogrody tematyczne w Dobrzycy koło Koszalina - nie lada gratka dla miłośników przyrody. Na powierzchni ponad 4 ha urządzono liczne ogrody w różnym stylu i o różnej tematyce. Przemierzaliśmy ścieżki wraz z panią przewodnik, która odkrywała nam tajemnice roślin i udzielała wskazówek, jak je pielęgnować. Poznaliśmy ogród japoński, francuski, w stylu angielskim, ich florę, architekturę i nastrój. Zachwycaliśmy się roślinami posadzonymi według kolorów, np. ogród purpury i ognia, ogród biały lila-róż i inne. Można było zaobserwować jak wiele gatunków roślin obcego pochodzenia zaaklimatyzowało się w łagodnym klimacie wybrzeża środkowego. Obejrzeliśmy także elementy architektury ogrodowej - altany, rzeźby z drewna, groty skalne, szemrzące strumyki, które mogą niezwykle wzbogacić bioróżnorodność w ogrodach, determinując swoiste warunki mikroklimatyczne.

Zdobyta przez uczestników wyjazdowej konferencji wiedza teoretyczna, wzbogacona praktyczną, z pewnością zostanie wykorzystana w pracy z dziećmi i młodzieżą, podczas lekcji oraz zajęć dodatkowych. Poznaliśmy miejsca wartościowe przyrodniczo i z dydaktycznego punktu widzenia, które warto pokazać uczniom podczas wyjazdów szkolnych.

Elżbieta Brzezińska, pilot wyprawy

(Tekst zredagowany)

Fotorelacja z konferencji - kliknij tutaj

 

Konferencja terenowa został zrealizowany w ramach zadania "Z dziedzictwem przyrodniczym za pan brat. Kontynuacja aktywnej edukacji ekologicznej i informacji dotyczącej ochrony przyrody" dofinansowanego przez WFOŚiGW

dofinansowano_przez_wfos

 

 

facebook like logo 1 

 

logo glowne

 

Znaczek na rok
szkolny 2019/2020:

 znaczeklop

  

znak natury male

 

 

rodo-content-marketing-b2b