Powitanie Wiosny w Centrum Kultury Kaszubskiej w Strzelnicy 2016

DSC0140
WIOSNA to niecierpliwie wyczekiwana pora roku, można zaobserwować wielkie ożywienie w świecie przyrody, słońce przyświeca coraz mocniej, świat zwierzęcy budzi się gromadnie do życia, przylatują ptaki, pojawiają się wiosenne kwiaty, a w Strzelnicy wszędzie słychać donośne "werble" kujących w suche konary drzew dzięciołów.

W dniu 21 marca na terenie Strzelnicy zorganizowano warsztaty o charakterze edukacyjno - ekologicznym pt."Powitanie wiosny – jak przyroda budzi się do życia", które są imprezą promującą aktywne formy edukacji ekologicznej i regionalnej i wpisały się już na stałe do kalendarza imprez ekologicznych organizowanych przez Ligię Ochrony Przyrody, Kościerski Dom Kultury i przy bardzo dużej pomocy: Nadleśnictw Kościerzyna i Lipusz, Wdzydzkiego i Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, Zielonej Szkoły Schodno i Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Szymbarku, Policji - P. Piotr Kwidzyńskiego i harcerzy z drh. P. Iloną Kościelską, P. Kazimiera Lidke op. Szkolnego Koła LOP w ZSP nr1, którzy badali wodę j. Gałężnego, Wierzyska, Kaplicznego i rzeki Bibrowej oraz zapoznali uczestników imprezy z rolą wody w życiu człowieka w związku z przypadającym 22 marca Światowym Dniem Wody.

Głównym celem spotkania było: przypomnienie tradycji i zwyczajów związanych z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny - starym zwyczajem spalono kukłę Marzanny - symbol pożegnania zimy i powitania wiosny, poznanie zwiastunów wiosny, popularyzacja walorów przyrodniczych, kulturowych, krajobrazowych, regionalnych i historycznych Strzelnicy, formy ochrony przyrody ze szczególnym zwróceniem uwagi na REZERWAT PRZYRODY STRZELNICA. Wszyscy uczestnicy imprezy mogli skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez Ligę Ochrony Przyrody, Kościerski Dom Kultury, Nadleśnictwo Kościerzyna i Lipusz, Parki Krajobrazowe - Wdzydzki i Kaszubski, Zieloną Szkołę w Schodnie i Szymbarku, Policje, harcerzy i SK LOP Z ZSP nr1. Bardzo ciekawe zajęcia przeprowadził specjalista z ODR w LUBANIU O PSZCZOŁACH, geolog o skałach i minerałach. Uczestnicy imprezy Powitania Wiosny mieli okazję brać czynny udział w różnych konkursach, warsztatach: "Przez glinę do poznania Kaszub", papieru czerpanego, tropy zwierząt, skały i minerały - właściwości gleby, ptaki wokół nas, świat owadów, pomóżmy pszczołom, odnawialne źródła energii, wykonanie różnego rodzaju ozdób wielkanocnych zające, kury, własnoręczne wykonanie wiosennych kwiatów z bibuły, malowanie różnych zwiastunów wiosny, mielenie zboża i zgłębić wiedzę nt. gospodarki odpadami.

W tym dniu do Strzelnicy przybyli mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej „KASZUB" w Stawiskch z własnoręcznie wykonaną Marzanną II miejsce w konkursie.

Na wszystkich uczestników imprezy czekały drożdżówki, bułki, chleb ze smalcem i ogórkiem, ciepła herbata i spotkanie przy wspólnym ognisku gdzie pieczono kiełbaskę. W przygotowanie imprezy bardzo aktywnie włączyli się radni Rady Seniorów, Kaszubska Nadzieja.

Młodzież dowiedziała się również jakie czynniki i w jakim natężeniu powodują określone stany zanieczyszczenia powietrza, zwrócono uwagę na wypalanie traw i zarośli, które jest jednym z brutalnych sposobów niszczenia zieleni, niszczeniu ulega warstwa próchniczna, a wraz z nią przebogaty świat mikroorganizmów warunkujących życie roślin. Święto powitania wiosny w tak urokliwym miejscu, jakim jest Strzelnica, z pewnością przyczyni się do poznania tradycji i zwyczajów kaszubskich, wartości przyrodniczych, kulturowych, regionalnych i historycznych najpiękniejszego miejsca Kościerzyny. Mamy nadzieję, że ten dzień co roku będzie obchodzony w podobnej atmosferze.

Galeria

4pom 351 badanie wody ZSP NR1 DSC 0714 DSC 0717 DSC 0725 DSC 0727 DSC 0734 DSC 0737 DSC 0740 DSC 0747 DSC 0769 DSC 0783  DSC0107  DSC0111  DSC0132  DSC0147  DSC0155 P1120945 P1120909