Dzień Ziemi w Kościerzynie 2017

DSC06726
W dniu 24 kwietnia (już po raz 24) obchodziliśmy pod patronatem Starosty Powiatu Kościerskiego i Burmistrza Kościerzyny święto Ziemi w Kościerzynie. Jak co roku uczestnicy przeszli barwnym korowodem - Marszem Ziemi. Wśród pięknie wykonanych przez przedszkolaków i uczniów dekoracji spod Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie do Ogródka Jordanowskiego (Marsz prowadziła Orkiestra Begama z Zespołu Szkół Podstawowych nr 1, Policja oraz Straż miejska), gdzie odbył się Festyn Ekologiczny.

Na uczestników imprezy czekało wiele atrakcji m.in.: piękne tańce, pieśni i wierszyki w wykonaniu przedszkolaków Przedszkola Samorządowego nr 7 i Szkoły Podstawowej Happy Kids, przedstawienie i piosenka ekologiczna przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Kornem oraz poczęstunek pod hasłem „Warzywa owoce - nie zaszkodzi zjeść". Uczniowie Zespołu Szkół Podstawowych nr 1 w Kościerzynie przedstawili wyniki zbiórki elektrośmieci. Każdego roku obchody Dnia Ziemi koncentrują się wokół jednego, ważnego dla naszej Planety problemu. W tym roku hasło przewodnie brzmiało: "W kierunku natury". Festyn zatem dotyczył bioróżnorodności i potrzeby jej ochrony. Podczas imprezy Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych: Wdzydzki Park Krajobrazowy, Zielona Szkoła Schodno i Kaszubski Park Krajobrazowy z Zieloną Szkołą w Szymbarku przedstawili bogatą ofertę swojej działalności – wartości przyrodnicze, krajobrazowe, ochrona flory i fauny, atrakcje turystyczne, gry i konkursy, natomiast pracownicy Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu przedstawili życie pszczół oraz ciekawe wiadomości nt. miodu. Szczególną uwagę zwróciliśmy na przyczyny i skutki zanieczyszczenia powietrza, przeciwdziałaniu emisji zanieczyszczeń. Jest to temat ważny, szczególnie w kontekście coraz gorszej jakości powietrza w Kościerzynie wynikającej z zanieczyszczeń komunikacyjnych i tzw. "niskiej emisji", czyli zanieczyszczeń powietrza przez gospodarstwa indywidualne - spalanie różnych odpadów m.in. plastików. Aby podjąć odpowiednie działania i dokonać mądrego wyboru, sprzyjającego redukcji zanieczyszczeń, w tym szczególnie szkodliwych dla zdrowia człowieka pyłów zawieszonych należy edukować społeczeństwo w tej dziedzinie i dlatego Urząd Miasta i Liga Ochrony Przyrody na swoim stoisku zwrócili szczególną uwagę na odnawialne źródła energii poprzez prezentację mini eksponatów odnawialnych źródeł energii, ochronę środowiska, gospodarkę odpadami: segregację odpadów, wykorzystanie surowców wtórnych – papier czerpany, recykling itp. Uczestnicy Dnia Ziemi brali udział w wielu warsztatach, grach, prezentacjach, konkursach na różnych stanowiskach: uczniowie Gimnazjum w Dziemianach przeprowadzili badanie wód jezior Wdzydzkich, rzeki Bibrowej, Jeziora Gałęźnego, Kaplicznego i Wierzyska. Leśnicy z Nadleśnictwa Kościerzyna i Lipusz przygotowali wiele atrakcji nt. ekosystemu lasu: gry, zabawy oraz rozdawali drzewka za makulaturę we współpracy z Dziennikiem Bałtyckim. Stanowisko KOS-EKO zostało przygotowane pod hasłem: "Woda źródłem życia". Celem było przedstawienie procesu technologicznego pozyskiwania oraz uzdatniania wody w Kościerzynie oraz edukacja w temacie wody pitnej wraz z propagowaniem spożycia kościerskiej wody z kranu. Swoje stoisko przygotował również SANEPID - pokazał on wpływ zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie oraz zdrową żywność. Poza stoiskami o tematyce ekologicznej w edukację najmłodszych włączyła się również Policja - pokazując zasady zachowania i bezpieczeństwo na drodze, MOPS - przedstawił problem dot. uzależnień i przemocy w rodzinie. Nasze stoisko również znalazło się na Festynie. Członkowie Oddziału LOP w Kościerzynie przygotowali dla uczestników liczne konkursy i zabawy takie jak: koło fortuny, przedmiot z odpadów "przez glinę do poznania Kaszub", kwiaty z bibuły, wykorzystanie surowców wtórnych - papier czerpany, układanie puzzli ekologicznych, minimalizacja objętości odpadów, skały i minerały, gospodarka odpadami, warsztaty regionalne. Zachwyt wszystkich wzbudził budził ludzik wykonany z odpadów przez uczennicę z Zespołu Szkół w Wielkim Podlesiu. Tłoczno było przy wszystkich stoiskach zwłaszcza przygotowanych przez harcerzy z Wielkiego Klińcza pod opieką p. Ilony Kościelskiej i Łubiany pod opieką Pana Piotra Kwidzyńskiego przygotowana przez nich Terenowa Gra Ekologiczna była nowością w tym roku. Podziękowania należą się wszystkim, którzy przygotowali stoiska podczas tegorocznego festynu. Dziękujemy również Paniom z Rady Seniorów, którzy pod przewodnictwem P. Anieli Stolc i Kaszubskiej Nadziei bardzo zaangażowali się w organizację i przeprowadzenie obchodów Dnia Ziemi. Celem naszych projektów jest propagowanie ekologicznego stylu życia, pobudzenie do działań na rzecz ochrony przyrody, środowiska atmosfery oraz uświadamianie zagrożeń ekologicznych związanych ze wzrostem emisji dwutlenku węgla.

DSC06737 DSC06776 DSC06784 DSC06787 DSC06825 DSC06856 DSC 5360 DSC 5364 DSC 5375 DSC 5419 DSC 5424 DSC 5466 DSC 5577 DSC 5583

Przeprowadzenie Dnia Ziemii zostało dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.

logo lop     WFOSiGW wersja kolor-01