Wyjazd na Hel 2013

fot.felicja ptak3

Słuchacze Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku /sympatycy i członkowie LOP/ w dniu 18 marca br. w ramach zajęć z ekologii i ochrony środowiska brali udział w warsztatach morskich w "Błękitnej Szkole" na Helu.

Warsztaty przeprowadzili edukatorzy, pani Monika Selin i pan Mikołaj Koss - pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego.
Zajęcia obejmowały:
1. Wykład multimedialny na temat "Mieszkańcy Bałtyku i ich siedliska" - świat roślin i zwierząt wód słonawych, ich cechy i adaptacje do życia w morzu.
2. Obserwacje okazów muzealnych, zwiedzanie muzeum morskiego i aktualnych wystaw.
3. Obserwacja fok w czasie karmienia z treningiem medycznym.
4. Zanieczyszczenia w środowisku morskim - przyczyny i skutki.
Po bardzo ciekawych, profesjonalnie przygotowanych zajęciach odbyła się interesująca i rzeczowa dyskusja na temat struktury i funkcjonowania ekosystemu Bałtyku. Mieliśmy również szczęście obserwowania szczeniąt foczych / Łodzika, Łachy i Ławicy/ szkoda tylko, że z daleka i w internecie, ale one przecież będą wypuszczane na wolność, do swojego naturalnego środowiska, więc nie mogą przyzwyczajać się do ludzi.
Za tak miły i pouczający pobyt w Stacji Morskiej serdecznie dziękujemy.
5. Po zajęciach zwiedzaliśmy miasto Hel oraz skonsumowaliśmy bardzo smaczny posiłek w stołówce szkolnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych na Helu.
W czasie jazdy autokarem na Hel i w drodze powrotnej mieliśmy możliwość podziwiania krajobrazu i cennych walorów przyrodniczych Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, a jako organizator i prowadząca wycieczkę odkrywałam uczestnikom jego piękno i tajniki.

tekst. Wiktoria Rocławska
Prezes OP LOP w Wejherowie