Relacja z wycieczki do PEWIK-u w Gdyni 2013

dscf5294W dniu 13 listopada 2013 r. grupa studentów Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, udała się na warsztaty wyjazdowe organizowane przez Komunalny Związek Gmin Doliny Redy i Chylonki. Spotkanie połączone było z wyjazdem studyjnym do siedziby spółki PEWIK w Redzie.

W zajęciach brało udział 32 studentów, z których część jest również członkami Wejherowskiego Klubu Ligi Ochrony Przyrody. Wiele osób, uczestniczących w tym wyjeździe, jest szczerze zainteresowana tematyką, gdyż dotyczy nas samych a z drugiej strony jest bardzo ważna dla ochrony otaczającej nas przyrody i środowiska. Prowadząca wycieczkę, pani Wiktoria Rocławska, już w autokarze przedstawiła cele i zadania naszej wyprawy.

Na miejscu powitał nas Przewodniczący Zarządu Związku, pan Tadeusz Wiśniewski, który wskazał na główne akty prawne będące podstawą działalności związku i wytyczające cele i zadania zakładu, oraz zasady prowadzenia gospodarki wodnej. Przy kawie i słodkich ciasteczkach rozgorzała dyskusja na najbardziej aktualne tematy, a w szczególności o gospodarce wodą w gospodarstwach domowych, jej jakości a także o funkcjonowaniu ustawy „śmieciowej", która obowiązuje od lipca 2013 r., problemach związanych z jej realizacją , zaletach i wadach. Podobne dyskusje służą coraz większej racjonalizacji i prowadzeniu świadomej gospodarki odpadami na „własnym podwórku" oraz uczulają nas na konieczność oszczędnego zużycia wody.

Następnie cała grupa została przewieziona do stacji uzdatniania wody w Redzie, gdzie kierownik Wydziału Produkcji Wody, pan Wiesław Świercz, bardzo ciekawie opowiedział nam o zadaniach i zasadach funkcjonowania takiej stacji i poszczególnych jej wydziałów. Wskazał sposoby „produkcji" wody i uzyskiwania jej z różnych podłoży za pomocą odpowiednich studni i pomp. Wyjaśnił, że produkowana przez spółkę woda pochodzi głównie z zasobów Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 110- Pradolina Kaszuby. Ponadto oprowadził nas po zakładzie zapoznając z szeregiem urządzeń służących do uzdatniania i przesyłania wody i zapewniających ciągłe dostawy dla otoczenia wody czystej i zdatnej do spożycia. Wskazał również na zabezpieczenia, które mają za zadanie skuteczną ochronę wody przed zanieczyszczeniami chemicznymi, biologicznymi a także mechanicznymi

Teksta: Jolanta Czeczótka

Fotorrelacja z wydarzenia - kliknij tutaj (fot. Jolanta Czeczótka)

 

facebook like logo 1 

 

logo glowne

 

Znaczek na rok
szkolny 2019/2020:

 znaczeklop

  

znak natury male

 

 

rodo-content-marketing-b2b