Warsztaty nt oszczędzania energii i ciepła dla WUTW 2014

DSCF5821
Warsztaty odbyły się 2 grudnia 2014 r.. Zostały zorganizowane przez Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki" oraz Spółkę OPEC z siedzibą w Gdyni. W zajęciach brało udział 35 słuchaczy Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w większości członków Wejherowskiego Klubu LOP, uczestniczących w zajęciach z ekologii i ochrony środowiska prowadzonych przez panią Wiktorię Rocławską.

Po przybyciu do siedziby Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki" w Gdyni i powitaniu nas przez przewodniczącego Zarządu Spółki, pana Tadeusza Wiśniewskiego, przy słodkim poczęstunku, wysłuchaliśmy jego wykładu na temat „Rola Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki" jako współwłaściciela przedsiębiorstw komunalnych (w tym Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej) w zakresie tworzenia nowoczesnych rozwiązań dotyczących ochrony środowiska naturalnego". Po wykładzie rozpoczęła się szeroka dyskusja na wcześniej omawiane i interesujące uczestników tematy.

Następnie wszyscy udali się do siedziby Spółki OPEC, gdzie pan Janusz Różalski, prezes Zarządu Spółki dokonał prezentacji działalności spółki oraz przedstawił zadania stawiane przed firmą zakresie świadczenia usług dla ludności. Omówił też perspektywy dalszego jej rozwoju w celu poprawy warunków bytowania mieszkańców w ścisłym powiązaniu z ochroną środowiska naturalnego. Aby zobrazować pracę przeszliśmy do bijącego serca spółki, gdzie cały rząd komputerów czujnie i pod ścisłym nadzorem pracowników kontrolował działające systemy ciepłownicze Gdyni, Sopotu, Rumi i Wejherowa.

Na zakończenie zostaliśmy przewiezieni na „własne podwórko", czyli do Zakładu Energetyki Cieplnej „Nanice", gdzie pracownicy Spółki OPEC oprowadzili nas po zakładzie, wyjaśniając zasady działania urządzeń służących bezpośrednio dla nas, ogrzewających nasze domowe ogniska, ułatwiając i uprzyjemniając nasze życie. Tutaj wszyscy podziwialiśmy potężny silnik firmy Rolls-Royce, pozwalający na uzyskiwanie większych mocy energetycznych, poprawę jakości świadczonych usług a równocześnie świadczący o wysokich kwalifikacjach pracowników, które są niezbędne do jego prawidłowej obsługi.

Organizacja tego typu spotkań i szkoleń jest bardzo potrzebna, gdyż powoduje wzrost świadomości proekologicznej wśród lokalnej społeczności poprzez promowanie zasad oszczędzania energii i ciepła, a także zaznajomienie z bezpieczną i nowoczesną technologią związaną z ciepłownictwem.

Tekst i zdjęcia: Jolanta Czeczótka

DSCF5800 DSCF5805 DSCF5808 DSCF5815 DSCF5822 DSCF5833 DSCF5844 DSCF5832