Wyjazdowe warsztaty na temat oczyszczania ścieków za nami 2015

DSCF5886
Dnia 20 marca 2015 r. odbyły się warsztaty szkoleniowe na temat oczyszczania ścieków. Warsztaty te zostały zorganizowane przez Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki" oraz Grupową Oczyszczalnię Ścieków Dębogórze. W zajęciach brało udział 35 słuchaczy Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w większości członków Wejherowskiego Klubu LOP.

Po przybyciu do siedziby Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki" w Gdyni i powitaniu nas przez przewodniczącego Zarządu Spółki, pana Tadeusza Wiśniewskiego, przy słodkim poczęstunku, wysłuchaliśmy jego wykładu na temat roli samorządu, jako właściciela spółek komunalnych, w zarządzaniu gospodarką komunalną na terenie związku gmin, kształtowaniu polityki cenowej oraz wpływaniu na jakość i bezpieczeństwo usług i ochronę środowiska poprzez wdrażanie nowoczesnych proekologicznych technologii. Po wykładzie rozpoczęła się szeroka dyskusja na wcześniej omawiane i interesujące uczestników tematy.

Następnie wszyscy udali się Grupowej Oczyszczalni Ścieków, gdzie pani Ewa Dobiegała – zastępca kierownika wydziału oczyszczalni ścieków ds. technologicznych dokonała prezentacji działalności spółki PEWIK Gdynia. Przedstawiła zadania stawiane przed spółką i jej możliwości w zakresie świadczenia usług dla ludności. Ukazała także, w sposób bardzo interesujący i obrazowy, kolejne etapy procesu oczyszczania ścieków, obrazując je próbkami , które pozwalały nam, laikom w tym temacie zobaczyć, jak zmieniają się trujące i szkodliwe ścieki produkowane przez społeczeństwo w wodę o odpowiedniej klasie czystości, w której znów może rozwijać się życie. Po krótkiej dyskusji na temat tych, jakże ważnych zagadnień, udaliśmy się na zwiedzanie najważniejszych stanowisk obiektu.

Prezentacji obiektu w terenie dokonała pani dr Anna Remiszewska- specjalista ds. technologicznych oczyszczalni ścieków. Ze względu na rozległy teren zakładu ( około 40 hektarów) przemieszczaliśmy się autokarem. Przy kolejnych obiektach, pani Anna oprowadzała nas na miejscu wyjaśniając nam przebieg kolejnych etapów oczyszczania ścieków. Pomimo niezbyt przyjemnych „zapachów" z zainteresowaniem oglądaliśmy poszczególne stanowiska, słuchając fachowych a równocześnie bardzo ciekawych informacji.

Jesteśmy wdzięczni organizatorom za umożliwienie nam wstępu na takie obiekty, gdyż pozwala to nam bardziej zrozumieć zasady nowoczesnej gospodarki komunalnej, dotyczącej również nas bezpośrednio, a także mobilizuje do prowadzenia na „własnych podwórkach" coraz bardziej proekologicznej gospodarki ściekami i odpadami.

Tekst i zdjęcia: Jolanta Czeczótka

Galeria:

DSCF5853 DSCF5861 DSCF5869 DSCF5875 DSCF5901 DSCF5904 DSCF5906 DSCF5912 DSCF5918 DSCF5925

 

facebook like logo 1 

 

logo glowne

 

Znaczek na rok
szkolny 2019/2020:

 znaczeklop

  

znak natury male

 

 

rodo-content-marketing-b2b