Członkowie LOP Wejherowo w Centrum Kultury Kaszubskiej Strzelnica w Kościerzynie 2015

DSCF5975
Członkowie Klubu LOP przy Wejherowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz zaprzyjaźniona grupa osób ze Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich PRO BONO przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Luzinie skorzystali z zaproszenia do udziału w wiosennych warsztatach ekologicznych pt. „Powitanie Wiosny- jak przyroda budzi się do życia".

Na warsztaty które odbyły się 23 marca 2015 r., pojechało 27 osób z Wejherowa i 23 z Luzina. Podczas przejazdu autokarem do Kościerzyny pani Wiktoria Rocławska, jak zawsze ciekawie i profesjonalnie opowiadała nam o walorach mijanego krajobrazu położonego na terenie dwóch Parków Krajobrazowych: Kaszubskiego i Wdzydzkiego. Przedstawiła różnorodność i specyfikę środowiska przyrodniczego pojezierza kaszubskiego, piękno rynnowych, polodowcowych jezior kaszubskich i lasów porastających łagodne wzgórza morenowe. Po drodze mijaliśmy stare miejscowości kaszubskie o charakterystycznej dla tego regionu zabudowie jak Strzepcz, Mirachowo, Miechucino, Stężyca, Kościerzyna.

Na miejscu, w Centrum Kultury Kaszubskiej „Strzelnica" w Kościerzynie powitała nas organizatorka imprezy, pani Teresa Preis – prezes Oddziału Powiatowego LOP w Kościerzynie, zapraszając do udziału w obrzędach pożegnania zimy i powitania wiosny, konkursach przygotowanych przez leśników z Nadleśnictwa Kościerzyna i Lipusz, grach i zabawach promujących Parki Krajobrazowe Kaszubski i Wdzydzki. Z wielkim zapałem uczestniczyliśmy też w warsztatach regionalnych ucząc się robienia kwiatów z bibuły, wyrobów z gliny, zajączków wielkanocnych z siana, poznając technologię wyrobu papieru czerpanego, haftu kaszubskiego. Mimo chłodu, ale przy pięknej, słonecznej pogodzie, wspólnie z dziećmi i młodzieżą ze szkół kościerskich, która również licznie uczestniczyła w zajęciach, piekliśmy kiełbaski przy płonących ogniskach, zajadaliśmy się chlebem ze wspaniałym smalcem i częstowaliśmy się słodkimi wypiekami.

Z imprezy tej każdy z nas wyniósł jakąś nową wiedzę, poznał zwyczaje i tradycje tego regionu, nauczył się robić rzeczy piękne i myślę, że miło spędził udany, wiosenny dzień, za co serdecznie dziękujemy wszystkim organizatorom. Wracając, skorzystaliśmy z okazji aby choć troszkę zwiedzić Kościerzynę. Udaliśmy się do pięknego kościoła Świętej Trójcy i na rynek kościerski. Zrobiliśmy sobie też pamiątkowe zdjęcia przy pomniku Remusa bohatera powieści Aleksandra Majkowskiego pt. „Życie i przygody Remusa". We wspaniałych nastrojach, słuchając piosenek kaszubskich w wykonaniu chóru Kościerzyna wróciliśmy do domu.

Tekst i zdjęcia: Jolanta Czeczótka

DSCF5928 DSCF5932 DSCF5933 DSCF5937 DSCF5943 DSCF5949 DSCF5954 DSCF5955 DSCF5957 DSCF5962