Bioróżnorodność przyrody na terenach nadmorskich, Białogóra 2015

DSCF5998
20 maja 2015 r. członkowie Klubu LOP przy Wejherowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku wraz z członkami Uniwersytetu, udali się na zwiedzanie terenów nadmorskich w okolicach Białogóry pod przewodnictwem Pani Wiktorii Rocławskiej.

Celem naszej wyprawy było poznanie wielkoobszarowych form ochrony przyrody na przykładzie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, Nadmorskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu oraz Obszarów Natura 2000. Uczestnicy wycieczki zapoznali się z bioróżnorodnością gatunkową występującą na terenie Rezerwatu Torfowiskowego „Białogóra" i „Zielone" oraz sukcesją roślin na terenach wydmowych – od wydmy białej, szarej aż do nadmorskiego boru bażynowego. W czasie przejazdu autokarem przygotowałam dla uczestników krótki wykład na temat „Torfowiska Bałtyckiego" oraz czynnej ochrony terenów nadmorskich.

W czasie zwiedzania ścieżki edukacyjnej w Białogórze swoimi wiadomościami wspierała nas Pani leśnik Izabela Bobkowska. W rezerwacie "Białogóra" poznaliśmy unikatową przyrodę bagien, torfowisk i lasów nadmorskich: modrzewnicę północną, woskownicę europejską, wrzosiec bagienny, bażynę czarną, bagno zwyczajne oraz torfowce. Na wydmach zapoznaliśmy się z wieloma gatunkami traw oraz roślin wydmowych.

Ciekawym obiektem na terenie Białogóry jest „Rezerwat Zielone". W rejonie gdańskim jest on stanowiskiem wiciokrzewu pomorskiego porastającego obszar o powierzchni 17,08 ha w pobliżu wschodniej granicy jego zasięgu.

Końcowym etapem Eko-wycieczki było zwiedzanie kościoła w Żarnowcu oraz parku i pałacu w Krokowej, po których oprowadziła nas Pani Grażyna Patryn, przybliżając tym samym historię i legendy tych miejsc.

 

Tekst: Wiktoria Rocławska

 

Galeria:

DSCF5999 DSCF6004 DSCF6010 DSCF6011 DSCF6014 DSCF6020 DSCF6027 DSCF6033 DSCF6037 DSCF6060

 

facebook like logo 1 

 

logo glowne

 

Znaczek na rok
szkolny 2019/2020:

 znaczeklop

  

znak natury male

 

 

rodo-content-marketing-b2b