"Chrońmy przepiękny, barwny świat motyli" Mateusz Porożyński

Motyle należą do owadów, które w sposób niezwykły ubarwiają otaczający nas świat. Każdy ma okazję podziwiać jak wokół nas, na łąkach, w sadach, na kwiatach drzew i krzewów przelatują te bardzo kolorowe i sympatyczne owady. Myślę, że mało kto jednak zastanawiał się nad tym jak wielką rolę motyle odgrywają w otaczającej nas przyrodzie. Dlatego pojawił się u mnie pomysł, by napisać klika słów o tym pięknym owadzie.

Całkiem niedawno miałem szczęście, gdyż spotkałem motyla na storczyku mojej mamy. W encyklopedii powszechnej znalazłem nazwę „mojego" motyla. Jest to rusałka pawik, najbardziej pospolity motyl w Polsce. Rusałka pawie oczko nazwę zawdzięcza ciekawemu ubarwieniu na skrzydłach, które przypomina „oczka" z piór pawia. Skrzydełka intensywnie brązowo-czerwone mają duże, wielokolorowe plamki, czyli właśnie „pawie oczka", które znajdują się na przednich i tylnych końcach skrzydeł. Plamki te o przepięknym ubarwieniu są mechanizmem obronnym i mają odstraszyć wroga udając, że jest tutaj duże zwierzę o ogromnych oczach, a nie malutka, bezbronna „przekąska".
Motyle można spotkać przez całe lato na polanach i skrajach lasów, w ogrodach, sadach i w wielu innych miejscach. Rusałka pawik pojawia się bardzo wcześnie, gdyż zimuje jako motyl dorosły. Czasami wystarczy trochę słońca i można ją zobaczyć nawet ... w styczniu.

Motyle są nie tylko piękne, ale odgrywają też bardzo ważną rolę w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania środowiska naturalnego. Są ważnym ogniwem łańcucha pokarmowego. Ponadto, podobnie jak pszczoły, trzmiele, chrząszcze oraz inne owady zapylają kwiaty. To dzięki nim mamy większość smacznych, zdrowych i kolorowych owoców oraz warzyw .
Niestety, w ostatnich latach znacznie zmniejszyła się liczba motyli w Polsce i Europie. Co możemy zatem zrobić, by je chronić? Niektórym z nas może się wydawać, że nie zależy to od nas. Nic bardziej mylnego. Otóż możemy zadbać o to, by w naszych ogródkach nie zabrakło kwiatów, które są ulubionym źródłem pożywienia dla tych przepięknych owadów. Co więcej, gdy musimy robić opryski niszczące szkodniki, to róbmy je późnym wieczorem. Jest to czas, w którym owady już nie latają w ogrodach, sadach i mamy pewność, że ich nie spryskamy środkiem chemicznym. Zaproponuję, by nasze szkolne koło LOP przygotowało wystawę prac plastycznych oraz fotografii ukazującą piękno polskich motyli.

Pamiętajmy, że to dzięki motylom i pozostałym owadom zapylającym otaczające nas środowisko ma szansę przetrwać. Od nas zależy życie owadów i innych zwierząt. Trudno nam będzie żyć bez przepięknych motyli, bez nich świat będzie ponury. Dbając o owady zapylające chronimy otaczające nas środowisko i siebie.

Mateusz Porożyński
Szkoła Podstawowa nr 5 w Chojnicach