Relacja z XIX Gminnego Konkursu Ekologicznego 2013

1sam_1136O zimorodku i pięknie zaborskiej przyrody w ZS Charzykowy!

W dniu 18 kwietnia 2013 roku w ramach szkolnych obchodów Dnia Ziemi w Zespole Szkół w Charzykowach odbył się XIX Gminny konkurs Ekologiczny.

Hasło tegorocznego konkursu brzmiało "Zimorodek - klejnotem jezior i rzek Zaborskiego Parku Krajobrazowego". W przygotowaniu i organizacji konkursu aktywnie brali udział członkowie Zarządu Powiatowego LOP Chojnice. Temat konkursu nawiązywał do tegorocznych obchodów Roku Jezior Pomorza, ogłoszonego przez Sejmik Województwa Pomorskiego. W konkursie uczestniczyło 5 zespołów ze szkół podstawowych gminy Chojnice. Były to trzyosobowe drużyny reprezentujące szkoły z miejscowości: Nowa Cerkiew, Kłodawa, Pawłowo, Charzykowy, Ostrowite. Zespół z danej szkoły przygotował pamiątkę związaną z lasami Nadleśnictwa Rytel (Ścieżka dydaktyczna , wyłuszczarnia nasion i szkółka leśna w Klosnowie) oraz ją zaprezentował w formie 5 minutowej prezentacji. Ponadto uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące wiedzy o Zaborskim Parku Krajobrazowym, Parku Narodowym „Bory Tucholskie". Musieli wykazać się też znajomością zasad zachowania się w lesie. Odpowiadali na pytania dotyczące pracy leśnika, roli lasu oraz rozpoznawali pospolite gatunki drzew i krzewów występujące w naszych lasach.

Pracę uczniów na konkursie oceniało jury w składzie:
Karolina Lubińska - PN" Bory Tucholskie"
Marek Pałaszyński - Nadleśnictwo Rytel/LOP Chojnice
Grażyna Jaszewska - Zaborski Park Krajobrazowy
Jacek Sołtysiński - HCEE w Funce
Marek Wituszyński - FEZCHiZ w Chojnicach/LOP Chojnice
Piotr Rynka - ZS Charzykowy/LOP Chojnice

Organizacja konkursu nie byłaby możliwa bez pomocy współorganizatorów którymi byli:
Zaborski Park Krajobrazowy
Park Narodowy" Bory Tucholskie"
Gminny Zespół Oświaty w Chojnicach
Nadleśnictwo Rytel
Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce
Liga Ochrony Przyrody - Oddział Powiatowy Chojnice
Fundacja Ekologiczna Ziemi Chojnickiej i Zaborskiej w Chojnicach
Piekarnia Pana Baczyńskiego Chojnice.

Konkurs przebiegł w miłej i serdecznej atmosferze, a końcowa klasyfikacja była następująca:
I Miejsce ZS Charzykowy
II Miejsce SP Ostrowite
III Miejsce ZS Nowa Cerkiew

Organizacją ze strony ZS Charzykowy zajmowali się: Lucyna Najdowska, Piotr Rynka i Bożena Rudnik.
Piotr Rynka

1sam_1139 1sam_1140 1sam_1145