Rolnictwo Ekologiczne

logo_rolnictwo_ekolCzym różni się rolnictwo ekologiczne od konwencjonalnego?


Chcesz się dowiedzieć? Zapraszmy do artykułu

Czym różni się rolnictwo ekologiczne od konwencjonalnego? Po pierwsze brakiem chemii przemysłowej, czyli pestycydów, antybiotyków, sztucznych nawozów, syntetycznych środków ochrony roślin, hormonów wzrostu oraz całkowitym zakaz stosowania organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO). Po drugie to odpowiednie traktowanie zwierząt, zachowanie różnorodności biologicznej, ograniczenie wymywania składników pokarmowych z gleby, zachowanie żyzności ziem i energooszczędność. Po trzecie produkcja ekologiczna to wysokiej jakości, zdrowe i bezpieczne produkty żywnościowe o wyższych zawartościach witamin, węglowodanów i białek, lepszych walorach smakowych i zapachowych.

Jest to również silnie rozwijający się rynek światowej produkcji ekologicznej żywności i odpowiedź na coraz większe zapotrzebowanie na produkty o najwyższej jakości. W Polsce coraz większą popularnością cieszy się produkcja ekologiczna, o czym świadczyć mogą statystyki. W 2012 roku całkowita powierzchnia upraw ekologicznych wyniosła 661 687 ha, ilość przetwórstw ekologicznych osiągnęła liczbę 312 firm, a liczba gospodarstw ekologicznych wzrosła do blisko 30 tys. Rolnictwo ekologiczne to świadomy wybór produktów lepszych i zdrowszych dla nas i dla środowiska.

tekst: Barbara Dolny

Niestety często konsumenci nie zdają sobie sprawy jak rozpoznać produkty z certyfikowanych gospodarstw/przetwórni, ani jakie skarby posiadają w okolicy swego zamieszkania. Zachęcamy do poszukiwania! W samym powiecie kartuskim funkcjonują certyfikowane gospodarstwa ekologiczne wytwarzające najwyższej jakości, pełnowartościową żywność ekologiczną. Dlatego organizujemy cyklicznie Kartuski Targ Produktów Ekologicznych, na który serdecznie zapraszamy co roku w ostatnia sobotę września!

Relacja z VIII Kartuskiego Targu Produktów Ekologicznych - kliknij tutaj

Relacja z IX Kartuskiego Targu Produktów Ekologicznych - kliknij tutaj

Więcej informacji o rolnictwie ekologicznym i oznaczeniach:
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - kliknij tutaj
Komisja Europejska (Rolnictwo i Rozwój Obszarów Wiejskich) - kliknij tutaj

 

facebook like logo 1 

 

logo glowne

 

Znaczek na rok
szkolny 2017/2018:

 legitymacja 2017 18

 

znak natury male